Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı...Tasavvuf ve Kavramlarını İstikamet Üzere Muhafaza Etmek BaşYazı...

Başyazı...Tasavvuf ve Kavramlarını İstikamet Üzere Muhafaza Etmek / Muzaffer YALÇIN

Tasavvuf ve Kavramlarını İstikamet Üzere Muhafaza Etmek

Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdülillâhi Rabbi’l-âlemîn. Ve’s-salâtü ve’s-selâmü alâ rasûlinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve ashâbihî ve ezvâcihî ve evlâdihî ve etbâihî ve ehl-i beytihî ve ümmehâtihî ve ebîhi bi-adedi külli şey’in fi’d-dünyâ ve’l-âhireti ve kezâlik. Ve’l-hamdü lillâhi Rabbi’l-âlemîn.Tasavvuf ilminin içerisinde kullanılan bazı kavramlar vardır. Bu kavramların doğru anlaşılması Tasavvuf ilminin de doğru anlaşılmasına yardımcı olacaktır. devamı...


Sizden gelenler... Sizden gelenler...(Abdulcelal EMANET (Editör))

Tarihimizde Mayıs ayının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Zira Efendimiz (s.a.s.)’in övgüsüne mazhar olan ordu ve kumandanı ecdadımız arasından çıkarak İstanbul’un fethini gerçekleştirmiştir.

Osmanlı Çınarı... Osmanlı Çınarı...(Abdurrahman DEMİR)
يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اسْتَع۪ينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلٰوةِۜ اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِر۪ينَ
“Ey iman edenler! Sabır ve namazla Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara sûresi, 2/153.)

Bir Dahi Olarak; Fatih Sultan Mehmet... Bir Dahi Olarak; Fatih Sultan Mehmet...(Mehmet Ali KAPAR)
BİR DAHİ OLARAK; FATİH SULTAN MEHMET
27 Recep 835 (30Mart 1432) de Edirne’de doğdu. II. Murad’ın dördüncü oğludur. Kardeşlerinin küçük yaşlarda ölmesi üzerine tahtın tek varisi olmuştur. Küçük yaşta tahsiline ve yetişmesine çok ehemmiyet verilen Şehzade Mehmed devrin en mümtaz alimlerinden ilim öğrendi. İlk hocası Molla Yegan’dı. Meşhur din ve fen alimi olup zahiri ve batıni ilimlerde mütehassıs Akşemseddin hazretleri şehzadenin her şeyi ile bizzat ilgilendi.

İnsanların En Cömerdi Peygamber Efendimiz İnsanların En Cömerdi Peygamber Efendimiz (Hasan TOPRAKLI)
İNSANLARIN EN CÖMERDİ PEYGAMBER EFENDİMİZ “CEVVÂD” (S.A.V)

Cömertlik, mal ve imkânı gönüllü olarak ve karşılık beklemeden gerekli yerlerde ve gerektiği ölçüde başkalarının yararına harcamaktır. Hemen belirtmek gerekir ki, İslam dini cömertliği insanın sahip olması gereken temel erdemlerden birisi olarak kabul etmiştir.

Peygamber Efendimizin Dilinden Dualar... Peygamber Efendimizin Dilinden Dualar...(Seyfullah KILINÇ)
اَللَّهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْفَقْرِ وَالْقِلَّةِ وَالذِّلَّةِ ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلَمَ
Ebû Hureyre (r.a)’dan rivayet edildiğine göre, Nebî (s.a.v) şöyle (dua) ediyordu: “Allahım! Fakirlikten, azlıktan ve zelillikten sana sığınırım. Zulmetmekten ve zulmedilmekten de sana sığınırım.” (Ebû

Kur'ân'ın Gölgesinde...Rabbimiz'in Emri: Kur'ân'ın Gölgesinde...Rabbimiz'in Emri: " Güzel Geçim "(Eyüp ÖZBERK )
RABBİMİZİN EMRİ; “GÜZEL GEÇİM”

وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِۚ فَاِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسٰىٓ اَنْ تَكْرَهُوا شَيْـًٔا وَيَجْعَلَ اللّٰهُ ف۪يهِ خَيْرًا كَث۪يرًا ﴿﴾
“… Ve onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda birçok hayır takdir etmiş olur.”
(en-Nisâ, 4/19)

Rahle-i Edeb : Salikin Ebeveynine Karşı  Edebleri Ebeveynin Sağlığında Uyulacak Âdâb.. Rahle-i Edeb : Salikin Ebeveynine Karşı Edebleri Ebeveynin Sağlığında Uyulacak Âdâb..(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
SÂLİKİN EBEVEYNİNE KARŞI EDEBLERİ EBEVEYNİN SAĞLIĞINDA UYULACAK ÂDÂB
Sâlik anne ve babasına karşı çok edebli olup, emirleri şerîat dâhilinde ise mutlaka güzelce yerine getirmelidir. Bu hususta Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurulmuştur: “Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şayet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme!. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim.” (Ankebût, 29/8)

Fıkhın Aydınlığında: Güneş Suyuyla Abdest Almak... Fıkhın Aydınlığında: Güneş Suyuyla Abdest Almak...(Seyfullah KILINÇ)
GÜNEŞ SUYU İLE ABDEST ALMAK

Soru:
Güneş ile ısıtılan suyla abdest veya gusül alınabilir mi? Alınamazsa neden alınamaz? Hikmeti nedir? Şartı var mıdır? Bu su ile elbise yıkanabilir mi? Zamanımızda kullanılan güneş enerjisi sistemleriyle ısıtılan suların hükmü nedir?

Yağmurun İlk Damlası: Sıddîk-i Ekber Efendimiz (r.a) Yağmurun İlk Damlası: Sıddîk-i Ekber Efendimiz (r.a)(Yılmaz KOÇDOĞAN)
yağmurun ilk damlası SIDDÎK-I EKBER (r.a.) EFENDİMİZ
Hz. Hatice Annemiz’den sonra, Müslüman olan hür erkeklerin, Râşit Halifelerin, Aşere-i Mübeşşere’nin ilki… Babası Osman b. Âmir (Ebû Kuhâfe), annesi ise Selmâ binti Sahr (Ümmü’l-Hayr)’dır. Fil Hadisesi’nden yaklaşık üç yıl sonra dünyaya gelmiştir. Annesi, adını Kâbe’ye adanmış manasında ‘Abdu’l-Kâbe’ koydu. Efendimiz (s.a.v.) daha sonra Abdu’l-Kâbe ismini, ‘Abdullah’ olarak değiştirmiştir.

Seni Özledik Ey Nebi!.. Seni Özledik Ey Nebi!..(Niyazi HIZ)
SENİ ÖZLEDİK EY NEBİ!

Ezelden ebede kadar salât ve selâmların en güzeli Nebiler Serveri Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimiz üzerine olsun.

Irak Bize Irak  Değil... Irak Bize Irak Değil...(Mustafa ŞENTÜRK)
Modern zamanların temel zemin noktası, hayata sadece yaşadığı an itibariyle bakmak ve meşruiyeti mevcut durum ile sınırlandırmaktır. Bu arızalı durumun bireysel varyantı ise “beni ilgilendirmeyen mevzu”, “ben yoksam karışmam”, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışıdır.

Anektod: Bağdat’ın Gülü, Evliyâlar Sultânı Anektod: Bağdat’ın Gülü, Evliyâlar Sultânı(Özlenen Rehber)
Bağdat’ın Gülü, Evliyâlar Sultânı
Bağdat’ın Gülü Hz. Pîr Abdülkâdir Geylânî (k.s.) hazretleri’nin meclisi, müslüman olmak için gelenlerden boşalmazdı.

Aile Açısından Kültür Emperyalizmi,  Yozlaşan Değerler Ve Artan Suç  Oranları... Aile Açısından Kültür Emperyalizmi, Yozlaşan Değerler Ve Artan Suç Oranları...(Sema Betül ŞENTÜRK)
AİLE AÇISINDAN Kültür Emperyalizmi Yozlaşan Değerler Ve ARTAN SUÇ ORANLARI

Kültür Emperyalizmi;
Emperyalizm, ya da diğer ismiyle yayılmacılık bilinen en kaba tarifle; bir milletin, başka bir milleti, siyasi ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması ya da yayılmayı istemesi anlamına gelmektedir.

Gelişen Dünya: Microsoft Office SKU011.CAB Yükleme Dosyası Bulunamadı Hatası ve Çözümü Gelişen Dünya: Microsoft Office SKU011.CAB Yükleme Dosyası Bulunamadı Hatası ve Çözümü(Erol ŞEN (Moderatör))
Kıymetli Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularımız!
Bu sayımızdaki konumuz yine hemen hemen hepimizin yani bilgisayar kullanıcılarının karşısına çıkan bir sorun ve çözümü hakkında olacaktır. Bu konu hakkında siz okuyucularımızla gerekli bilgileri paylaşıp sorunun çözümüne yardımcı olmaya çalışacağım.

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 262 Toplam : 1959041                   Moderatör : Erol ŞEN |