Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı: Efendimiz (s.a.v) 'in Ümmetini Tezkiyesi.. BaşYazı...

Başyazı: Efendimiz (s.a.v) 'in Ümmetini Tezkiyesi.. / Muzaffer YALÇIN

“Ey bizim Rabbimiz, bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder ki, onlara senin âyetlerini tilavet eylesin, kendilerine kitabı ve hikmeti öğretsin, içlerini ve dışlarını tertemiz yapıp onları pâk eylesin. Hiç şüphesiz Azîz sensin, hikmet sahibi Sensin.” (el-Bakara, 2/129)
Yukarıda zikri geçen âyet-i kerimede Cenâb-ı Hakk Peygamber Efendimize risaletiyle beraber vaz’ ettiği yükümlülükleri haber vermektedir. Âyet-i celîlenin "Bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder ki” kısmında Allâhü Azîmü’ş-Şân (c.c.) Peygamberimizi Arapların kendi içlerinden göndermekle onların lisanını konuşan ve anlaşmalarında hiçbir sıkıntı yaşamadıkları bir peygamberdir. devamı...


Sizin için seçtiklerimiz!.. Sizin için seçtiklerimiz!..(Abdulcelal EMANET (Editör))
“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz.

Rehber Haber: Yâd-ı Rasûl Geceleri  Büyük İlgi Gördü... Rehber Haber: Yâd-ı Rasûl Geceleri Büyük İlgi Gördü...(Mehmet DOĞAN)
Sevgi ve İtaat İstikâmetinde Yâd-ı Rasûl Geceleri Büyük İlgi Gördü

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin dünyamıza şeref vermeleri ve teşrif etmelerinden dolayı onu anmak ve sünnetini yaşamak adına yapılan Kırıkkale Dolunay, Çorum Derman ve Sungurlu Rehber Derneklerinin düzenlemiş olduğu, Dergimiz Başyazarı ve Farukiye Vakfı Başkanı Muzaffer Yalçın Hocaefendi’nin katılmış olduğu Yâd-ı Rasûl Geceleri kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Rehber Haber: Peygamberimiz'le (s.a.v)  Dirilmek... Rehber Haber: Peygamberimiz'le (s.a.v) Dirilmek...(İbrahim DEMİR)
Rasûlullah (s.a.v)’in Zâtı şahanelerinin bizler gibi beşer olduğu Kur’an’da beyan edilmektedir. (Kehf sûresi, 18/110) Ancak öyle bir farkla ki, vahye muhataptırlar. İlâhî terbiyeye öyle namzet bir hal ki, nutukları dahi hevâlarından değildir. (Necm sûresi, 53/3)

Üç Aylar'a Yaklaşırken... Üç Aylar'a Yaklaşırken...(Özlenen Rehber)
“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz.

Rehber Haber: Receb-i Şerifi Nasıl Değerlendirelim... Rehber Haber: Receb-i Şerifi Nasıl Değerlendirelim...(Özlenen Rehber)
RECEB-İ ŞERÎF’İ NASIL DEĞERLENDİRELİM?

1- Recebin İlk Günü Yapılacak Ameller:
a) Sahur Vakti:
- Boy abdesti alınır.
- Yüz defa bütün günahlara istiğfar edilir.
- Yüz defa salâvat-ı şerife getirilir.

Kur'ân'ın Gölgesinde: Evliliklerin Devamı İçin, Rabbimizin Emri; Kur'ân'ın Gölgesinde: Evliliklerin Devamı İçin, Rabbimizin Emri; (Eyüp ÖZBERK )
EVLİLİKLERİN DEVAMI İÇİN RABBİMİZİN EMRİ; “GÜZEL GEÇİM”

وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِۚ فَاِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسٰىٓ اَنْ تَكْرَهُوا شَيْـًٔا وَيَجْعَلَ اللّٰهُ ف۪يهِ خَيْرًا كَث۪يرًا
“… Ve onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda birçok hayır takdir etmiş olur.” (en-Nisâ, 4/19)

Rahle-i Edep:Salikin Ailesine Karşı Adabı... Rahle-i Edep:Salikin Ailesine Karşı Adabı...(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
SÂLİKİN ÂİLESİNE KARŞI ÂDÂBI EVLİLİK ve DÜĞÜN
Sâlik, bir hanımla soyu-sopu ve zenginliği için değil, dindarlığı için evlenmeyi tercih etmelidir.

Fıkhın Aydınlığında: Gazlı-Asitli İçecekler Alkol İçeriyor mu? Bu Meşrubatları İçmek Caizmi.. Fıkhın Aydınlığında: Gazlı-Asitli İçecekler Alkol İçeriyor mu? Bu Meşrubatları İçmek Caizmi..(Seyfullah KILINÇ)
GAZLI-ASİTLİ İÇECEKLER ALKOL İÇERİYOR MU?
Bu Meşrubatları İçmek Câiz Mi?

Günümüzde yiyecek ve içeceklerimizin içindeki katkı maddelerinin neler olduğunu ve bu maddelerin dinen hükmünü, kalıtsal veya ölümcül hastalıklara yol açıp açmadığını öğrenmek zor değildir. Her müslüman için bu iki husus vb. hususlardaki bilgileri araştırmak veya bir bilenden sorup öğrenmek dinen elzemdir.

Edbiyat: Göçtü  Kervan Kaldık Dağlar Başında... Edbiyat: Göçtü Kervan Kaldık Dağlar Başında...(Cafer CEYLAN)


Âşık Yunus’u, Derviş Yunus’u bilmeyenimiz yok. Onun ruhlarımızın ve yüreklerimizin tercümanı şiirlerinden en az birkaçını da bilmeyenimiz yok.

Aktüel: İslâm Coğrafyası, Filistin Meselesinde Mısır'ın Tutumu... Aktüel: İslâm Coğrafyası, Filistin Meselesinde Mısır'ın Tutumu...(Mustafa ŞENTÜRK)
Filistin meselesinde Mısır’ın tutumu

Yaşadığımız yüzyılın en trajik hadisesi Orta Doğu sorunu ve bu soruna paralel olarak Filistin meselesidir. Filistin dünyanın orta yerinde hâlâ devam ede gelen bir yangındır. Orta Doğu’daki bir yangın ama sıcaklığı tüm dünyayı kuşatan, kıvılcımlarının her an başka yerlere sıçraması an meselesi olan bir yangın…

Aktüel: İslâmiyet Öncesi  Filistin Tarihi... Aktüel: İslâmiyet Öncesi Filistin Tarihi...(Mehmet Ali KAPAR)
İSLAMİYET ÖNCESİ FİLİSTİN TARİHİ
Adını, milattan önce 12. yüzyılda Kavimler göçü sırasında deniz yoluyla gelen Pelestler (Filistinliler)’den alır. Tarih öncesi devirlerden itibaren çeşitli kavimlerin göçlerle yerleşmesine ve bunlara karşı harekete geçen başka üstün güçlerin pek çok istila ve fetihlerine maruz kalmıştır.

Kadın ve Aile:Toplumsal Yozlaşmada Müslüman Erkeğin Değişen Yaşam Algısı... Kadın ve Aile:Toplumsal Yozlaşmada Müslüman Erkeğin Değişen Yaşam Algısı...(Sema Betül ŞENTÜRK)
Toplumsal yozlaşmada
ERKEK ve DEĞİŞEN YAŞAM ALGISI

Moda ve özellikle moda ekseninde kadına dair yazılı ve görsel medyada çok şeyler söylendi ve yazıldı. Biz dahi dergimizin bu sayfasından konu dâhilinde epey yorumlar yapıp, malumatlar serdettik.

Anektod Anektod(Özlenen Rehber)
Sabahın Bereketi ve Efendimiz (s.a.v.)’in Müjdesi
Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir keresinde cihad için Necid’e doğru bir ordu göndermişti. Ordu çabuk geri döndü.

Dumura Uğrayan Din Kardeşlerişmiz... Dumura Uğrayan Din Kardeşlerişmiz...(Muhammed MASUM)
DUMÛRA UĞRAYAN MÜSLÜMANLAR

“İki nimet vardır ki insanlar bunların kadrini kıymetini bilmezler. Boş zaman ve sıhhat” buyuran Rasûlullah (s.a.s.)’in bir nevi uyarı ifade eden bu nasihatını dikkate alan ve hayatını ona göre değerlendiren kaç tane insan vardır hiç düşündünüz mü?

Gelişen Dünya:Donanım ve Yazılım Hataları... Gelişen Dünya:Donanım ve Yazılım Hataları...(Erol ŞEN (Moderatör))
Kıymetli Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularımız!
Bu sayımızdaki konumuz yine sürekli biz bilgisayar kullanıcılarının karşısına çıkan bir sorun ve çözümü hakkında olacaktır. Bu konu hakkında siz okuyucularımızla gerekli bilgileri paylaşıp sorunun çözümüne yardımcı olmaya çalışacağım.

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 166 Toplam : 1959309                   Moderatör : Erol ŞEN |