Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı: İrşad Sohbetleri...Peygamberimizin yolu üzere itikat sahibi olmak... BaşYazı...

Başyazı: İrşad Sohbetleri...Peygamberimizin yolu üzere itikat sahibi olmak... / Muzaffer YALÇIN

Peygamberimizin yolu üzere itikat sahibi olmak...

Sahih itikat, bizi cehennem azabından ebedi olarak kurtaracak bir yoldur. Cenâb-ı Rasûlullah Efendimiz de şöyle buyuruyor: Dikkat ediniz! Ehl-i Kitaptan sizden önceki kimseler yetmiş iki fırkaya ayrıldılar. Bu ümmet ise yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Yetmiş iki (fırka) ateştedir. Bir (fırka) ise cennettedir. Bu (cennetlik fırka ehl-i sünnet ve'l-)cemaattir. (Ebû Dâvûd, Sünnet, 1) Ateşte olan bu yetmiş iki fırkanın azaba düçar olmalarının sebebi itikatlarının dalâlet yolu üzere olmalarıdır. Rasûlullah Efendimizin yolunu terk etmeleridir.
devamı...


Sizin için seçtiklerimiz!.. Sizin için seçtiklerimiz!..(Abdulcelal EMANET (Editör))
Dünya'yı kendi ekseni etrafında döndürerek geceyle gündüzü yaratan, Dünya'yı Güneş'in etrafında döndürerek mevsimleri yaratan Cenâb-ı Hakk her dakikayı her saati mukaddes kılmıştır. Yarattığı kullarına karşı da sonsuz merhamete sahip olan Allah’u Teâlâ, sene içinde o kulları için gönül dünyalarında adeta bir manevi hamle yapmaları adına bazı özel gün ve geceler yaratmıştır.

Beyt-i Makdis de Yakılması Gereken Kandiller Beyt-i Makdis de Yakılması Gereken Kandiller(Muhammed MASUM)
Müminlerin annesi Hz. Meymune (r.anhâ) bir gün Rasûlullah (s.a.s.)e: Ya Rasûlallah! Beyt-i Makdise gidip gitmeme hakkında ne buyurursunuz? şeklinde bir soru yöneltir.
Efendimiz (s.a.s.) de: Orası mahşer ve menşer yeridir, oraya gidin ve içinde namaz kılın, çünkü orada kılınan bir namaz başka yerdeki bin namaza bedeldir buyurur.

Aktüel / İslâm Coğrafyası Orta Doğu Eksenli Değişen Dünya Düzeni.. Aktüel / İslâm Coğrafyası Orta Doğu Eksenli Değişen Dünya Düzeni..(Mustafa ŞENTÜRK)
Dünya genelinde cereyan eden ve direk olarak Müslümanları ilgilendiren konuları, artısı ya da eksisiyle kabul ettik ve içimize sindirdik. Müslümanlar olarak “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışıyla hareket ettiğimiz şu yıllarda küçük çaplı serzenişler bir tarafa Afganistan, Irak ve Filistin gibi bizi doğrudan ilgilendiren konular hakkında dişe gelir bir tepki koyup, gerek bu zulmü yapanlara ve gerekse de dünya kamuoyuna müslümanlar olarak varlığımızı hissettiremedik.

Şanlı Tarihimiz Hicaz Demiryolu Şanlı Tarihimiz Hicaz Demiryolu(Mehmet Ali KAPAR)
HİCAZ DEMİRYOLU

Ürdün’de Osmanlılardan kalma tren rayları üzerinde şöyle yazıyor: “Hâzâ min hayrâti emîri’l-mü’minîn Sultan Abdül¬hamîd Hân Gâzî azzehu ve nasara hu / Bu, Müminlerin Emiri Gâzi Sultan Abdülhamîd Han’ın hayratındandır. Allah onu aziz kılsın ve ona yardım eylesin.” Halife, kendi isminin hacıların bindiği trenin ayakları altında kalmasını arzu ederek, em¬salsiz bir tevazu numunesi göstermiştir.

Sizden Gelenler...   Nur Yüzlüm (s.a.v) Sizden Gelenler... Nur Yüzlüm (s.a.v)(Okan Özçiçek)
Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)

Nur yüzlüm, güzel sözlüm, canım Efendim
Her uykumda seni ister, hasretini çeker, beklerim
Kalbimde hüzün, gözlerimde yaş,
Buzlar erir içimde, bitmez bu amansız savaş

Kur'ân'ın Gölgesinde ....Fesat Ehli Yahudi (M)illeti Kur'ân'ın Gölgesinde ....Fesat Ehli Yahudi (M)illeti(Eyüp ÖZBERK )
FESAT EHLİ YAHUDİ (M)İLLETİ

كُلَّمَآ اَوْقَدُوا نَارًا لِلْحَرْبِ اَطْفَاَهَا اللّٰهُۙ وَيَسْعَوْنَ فِي الْاَرْضِ فَسَادًاۜ وَاللّٰهُ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِد۪ينَ ﴿﴾
“Her ne zaman onlar, savaş için bir ateş yakıverdilerse Allah onu söndürdü. Onlar yeryüzünde fesat için koşarlar. Allah ise fesat çıkaranları sevmez.”(el-Mâide, 5/

Rahle-i Edeb: Sâlik'in Âilesine ve Nefsine Karşı Âdabı Rahle-i Edeb: Sâlik'in Âilesine ve Nefsine Karşı Âdabı(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
EBEVEYNİN ÇOCUKLARINA KARŞI VAZÎFELERİ

Şâyet sâlike Cenâb-ı Hak çocuk verecek olur ve hanımı doğum yaparsa, çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına kâmet getirilmeli ve ona göbek adı bırakılmalıdır.
Sâlik çocuğun doğumunun yedinci gününde saçlarını tıraş etmelidir. O ağırlıkta altın veya gümüş tasadduk etmelidir.
Sâlik, çocuğuna güzel bir isim bırakıp, Cenâb-ı Hak kendisine çocuk verdiğinden dolayı sevinmelidir. Eğer çocuk, kız çocuğu ise çocukların en hayırlısı olduğunu bilmelidir.

Sizden Gelenler:  Âşık Oldum Sizden Gelenler: Âşık Oldum(Ceyhan Yıldız)
Âşık Oldum

Ben bir Şâh’a âşık oldum
İsmi Abdullah Fârûkî
Cân-u gönülden sevdalandım
Şânı Fârûkî el-Müceddîdî

Sizden Gelenler :  Ben Kurban Olayım Sizden Gelenler : Ben Kurban Olayım(Mehmet Ali DEVRİM)
YEŞİL KUBBENE BEN KURBAN OLAYIM

Ne olur Ravzan’a ben de varayım
Misk kokan türbene “gel” de banayım
Sensizlik ummanında kaybolayım
Tutarsan elimi Sana varayım

 Fıkhın Aydınlığında :  Boy Abdestine (Gusül) Dair Bazı Hükümler Fıkhın Aydınlığında : Boy Abdestine (Gusül) Dair Bazı Hükümler(Seyfullah KILINÇ)
BOY ABDESTİNE (GUSÜL) DAİR BAZI HÜKÜMLER CÜNÜPLÜKTE YAPILMASI CAİZ OLUP OLMAYAN ŞEYLER

Soru:
Cünüpken banyo yapmadan uyumak, yemek, içmek, tırnak veya saç kesmek vb. işler günah mıdır? Böyle bir kimsenin yapması caiz olup olmayan şeyler nelerdir?

Peygamber Efendimiz'in Dilinden Dualar: Peygamber Efendimiz'in Dilinden Dualar: (Seyfullah KILINÇ)
للَّهُمَّ أَصْلِحْ لِي دِينِيَ الَّذِي هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِي ، وَأَصْلِحْ لِي دُنْيَايَ الَّتِي فِيهَا مَعَاشِي ، وَأَصْلِحْ لِي آخِرَتِيَ الَّتِي فِيهَا مَعَادِي ، وَاجْعَلِ الْحَيَاةَ زِيَادَةً لِي فِي كُلِّ خَيْرٍ ، وَاجْعَلِ الْمَوْتَ رَاحَةً لِي مِنْ كُلِّ شَرٍّ

Ebu Hureyre (r.a)’dan rivayetle Rasûlullah (s.a.v) şöyle dua ediyor idi: “Allah’ım! (Bütün) iş(lerimi) muhafaza eden dinimi ıslah eyle. İçinde geçimim olan dünyamı ıslah eyle. Dönüş (yerim olan) ahiretimi ıslah eyle. Hayatı benim için her türlü hayrı (itaati) artırma eyle. Ölümü benim için her türlü şerden bir rahatlık eyle.” (Müslim, Zikir, 71


Araştırma : Muharref Dinler Yahudiler ve Yahudilik Araştırma : Muharref Dinler Yahudiler ve Yahudilik(Seyfullah KILINÇ)
YAHUDİLER VE YAHUDİLİK -I-

Yahudilik, şu an yaşayan semavi dinlerin en eskisi ve mensubu en az olanıdır. Yahudiliği din olarak benimseyen kişilerin sayısı günümüzde 20 milyon civarındadır. Bunların 6-7 milyonu İsrail’de, 5-6 milyonu Amerika’da, geri kanlı ise Türkiye, Rusya, Etiyopya, Almanya, Avustralya, Kanada, Brezilya ve Meksika gibi dünyanın değişik ülkelerinde yaşamaktadır.

Araştırma : Siyonizm Siyonist Yahudileri Yakından Tanıyalım Araştırma : Siyonizm Siyonist Yahudileri Yakından Tanıyalım(Ümmügülsüm BOZKURT)
Siyonist Yahudileri Yakından Tanıyalım.
Gazze’ye giden Mavi Marmara gemisine Siyonist işgalci askerlerin kanlı ve orantısız müdahalesi ile İsrail yeniden dünya gündemine oturdu. Zira Siyonist yönetimi yardım gemilerine müdahalede bulunacağını günler öncesinden açıkça belirtmişti. Gazze şehrini açık hava hapishanesine çeviren işgal devleti, uluslar arası kamuoyunun tepkisine hiç aldırış etmemede ısrarını sürdürmektedir.

Âile Modern Hayat, Değişen Zihniyet Algısı ve Tatil Âile Modern Hayat, Değişen Zihniyet Algısı ve Tatil(Sema Betül ŞENTÜRK)
Modern hayat, değişen zihniyet algısı ve Önsöz
Eskilerin yapmadıkları fiiller ve yaşamadıkları hayatlar bugünün dünyasında Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanlığın karşılaştığı ve genel manada tereddütle baktığı hasletlerdir. Olayları değerlendirmede insanların referans noktaları birbirlerinden çok ama çok farklıdır. Kimi güzelliğe, estetiğe, tadı ya da kokusunun hoşluğuna bakar kimisi ise kaliteye, lükse, rahat ve gösterişe. Diğer insanlar için belki bu anlaşılır bir durumdur, ama Müslüman için mazur görülemeyecek ve masum sayılamayacak bir olgudur.

Sizden Gelenler Ey Allahım Sizden Gelenler Ey Allahım(Isimsiz)
EY ALLAH’IM
Gözlerimden akmaz oldu yaş
Kalbimde bin bir telaş
Kalp kesilmiş taş
Ölüm gözle kaş
Sen bizleri affeyle Allah’ım

Gelişen Dünya Uzak Masaüstü ile Bağlantı ve Sorun Giderme Gelişen Dünya Uzak Masaüstü ile Bağlantı ve Sorun Giderme(Erol ŞEN (Moderatör))
Kıymetli Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularımız!
Bu sayımızdaki konumuz yine sürekli biz bilgisayar kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu bir teknolojik nimet olan bir programın kurulumu ve kullanımı hakkında olacaktır. Bu konu hakkında siz okuyucularımızla gerekli bilgileri paylaşıp kullanımını anlatmaya çalışacağım.
Kullanımı çok basit ve kolay olan bir uzak masaüstü programı olan “TeamVewer” kurulumunu ve kullanımını anlatacağım. Bu program bize ne tür kolaylıklar sağlar. Şöyle ki;

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 259 Toplam : 1959038                   Moderatör : Erol ŞEN |