Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı; Hacc: Kölenin Efendisine Verdiği Cevap Gibi...Hakkın Çağrısına BaşYazı...

Başyazı; Hacc: Kölenin Efendisine Verdiği Cevap Gibi...Hakkın Çağrısına / Muzaffer YALÇIN

“İnsanlar arasında haccı ilan et. Gerek yaya, gerek uzak yollardan gelmekte olan yorgun develer üzerinde sana gelsinler.” (Hacc sûresi, 22/27)

HACC: Efendisine,kölenin verdiği cevap gibi...Hakk’ın çağrısına “lebbeyk” diyebilmek
Cenâb-ı Hakk’ın murad ettiği hükümler farklı zaman dilimi içerisinde tedrici olarak mü’minlere farz kılınmıştır. devamı...


Sizin İçin Seçtiklerimiz... Sizin İçin Seçtiklerimiz...(Abdulcelal EMANET (Editör))
“Ey iman edenler! Allah’tan sakının ve O’na yaklaşmaya vesile arayın ve yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.”

Hakka Ulaşmanın Diğer Bir Adı; Kurban İbadeti Hakka Ulaşmanın Diğer Bir Adı; Kurban İbadeti(Mustafa ŞENTÜRK)
Hakka yaklaşmanın diğer adı; KURBAN iBADETi

Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte, belirli şartları taşıyan hayvanı, usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir.

Sizden Gelenler ; Şiir...Yâ Nebî (s.a.v) Sizden Gelenler ; Şiir...Yâ Nebî (s.a.v)(Mâlik AKSOY)
Sizden Gelenler ; Şiir...Yâ Nebî (s.a.v)

Sizden Gelenler ; Şiir...Medine Yolcusu... Sizden Gelenler ; Şiir...Medine Yolcusu...(Orhan AFACAN)
Sizden Gelenler ; Şiir...Medine Yolcusu...

Rehber & Sözlük  Lisan-ı Hâl Rehber & Sözlük Lisan-ı Hâl(İbrahim DEMİR)
Rehber&Sözlük Lisan-ı Hâl

“Bereket”
Hamd, yeryüzünü bol hayırlı ve bereketli kılan, vahyi, peygamberleri ve salih kullarıyla bizleri de bereketlendiren, şânı pek yüce Allah’a aittir. Bereketlilerin Efendisi olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’e salât-ü selâm olsun. (Salavat-ı Şerîfe-i Farukiyye, Cuma )

Kur'an'ın Gölgesinde;Talak ve Yanlışlarımız -II- Kur'an'ın Gölgesinde;Talak ve Yanlışlarımız -II-(Eyüp ÖZBERK )
وَلَا تَتَّخِذُوٓا اٰيَاتِ اللّٰهِ هُزُوًاۘ
“Sakın Allah’ın âyetlerini eğlenceye almayın.”
(el-Bakara, 2/231)

Güzel Ahlâk... Güzel Ahlâk...(Birol ATİK)
GÜZEL AHLÂKIN ÖNEMİ
İslâm dini ahlâka büyük bir önem vermiştir. Huylar iyi de olur, kötü de olur… Dolayısıyla Ahlâk, güzel ve çirkin veya iyi ve kötü diye ikiye ayrılır. Güzel ahlâk iyi huyları benimsemek, kötü huylardan arınmaktır. İslâm dini mü’minlere iyi huylara sahip olmalarını ve kötü huylarından kaçınmalarını emretmektedir.

Rahle-i Edeb; Salikin İbadet  Âdâbı -II-  İbâdetlerle İlgili Sünnet ve Edebler Rahle-i Edeb; Salikin İbadet Âdâbı -II- İbâdetlerle İlgili Sünnet ve Edebler(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
II.
İbâdetlerle İlgili
Sünnet ve Edebler

1- SÂLİKİN İBÂDET ÂDABI
Îtikad, ibâdetlerden önce gelmektedir. Bu sebeple sâlik akîdesini Ehl-i Sünnet akîdesine göre düzelttikten sonra Kur’ân-ı Kerîm okumayı ve ilmihâl bilgilerini öğrenmelidir.

Fıkhın Aydınlığında: Kurban İbadetine Dair Hükümler-II- Fıkhın Aydınlığında: Kurban İbadetine Dair Hükümler-II-(Seyfullah KILINÇ)
Kurbanlık Bir Hayvan, Kaç Kişinin Adına Kesilebilir?
-Bir koyun veya keçi yalnızca bir kişinin namına kesilebilir.
-Bir deve veya sığır bir kişiden yedi kişiye kadar kimse için kurban edilebilir. Ancak bu ortakların hepsi Müslüman olup, her biri kendi hissesine malik olmalı ve “Allah rızası için” bir ibadeti yerine getirme niyeti taşımalıdır.

Kültür Tarihimiz..Ahilik... Kültür Tarihimiz..Ahilik...(Mehmet Ali KAPAR)
AHİLİK

Arapçada “kardeşim” manasındaki “ahi” kelimesinden gelen bu ismin Türkçedeki “akı”(cömert)dan türediği görüşü de vardır.
Temelde Kuran’a ve Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sünnetine ve prensipleri ile İslâmî anlayışa doğrudan bağlı olan ahilik, tasavvufta önemli bir yeri olan “uhuvvet”i hatırlattığı için de Türk coğrafyasında kolayca yayılma imkânı bulmuştur. (Prof. Dr. Ziya KAZICI, Osmanlı’da Toplum Yapısı, İstanbul, 2003, s.139.)

Araştırma; Yahudilikte Kutsal Kitaplar Araştırma; Yahudilikte Kutsal Kitaplar(Seyfullah KILINÇ)
YAHUDİLİKTE KUTSAL KİTAPLAR
SÜLEYMAN MABEDİ, İBADETLER VE MERAK ETTİĞİNİZ BİRÇOK ŞEY…
KUTSAL KİTAPLAR… TEVRAT - TANAH - TALMUT…

İslâmi Feminizm ; Kavram Nedir Neyi İhtiva Eder... İslâmi Feminizm ; Kavram Nedir Neyi İhtiva Eder...(Sema Betül ŞENTÜRK)
İslâmî Feminizm :nedir, neyi ihtiva eder?

İSLÂMİ FEMİNİZM
İslâmî Feminizm, modern düşünce hayatında kendisine yer bulmaya başlayan melez ideolojilerin bir örneğidir. Daha çok modernistler tarafından İslâmî paradigma içinde birbirinden farklı da olsa dile getirilen feminist söylem ve uygulamaların bütününe verilen adlandırmadır

Gelişen Dünya:  Kendimize ait özel bir mail adresini msn adresi olarak kullanabilmek için ne yapmalıyız Gelişen Dünya: Kendimize ait özel bir mail adresini msn adresi olarak kullanabilmek için ne yapmalıyız(Erol ŞEN (Moderatör))
Kıymetli Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularımız!

Bu sayımızdaki konumuz biraz farklı bir konu olacaktır. Kendimize ait özel bir mail adresini msn adresi olarak kullanabilmek için ne yapmalıyız. Bu konu hakkında siz okuyucularımızla gerekli bilgileri paylaşıp işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz bunu anlatmaya çalışacağım.

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 80 Toplam : 1959223                   Moderatör : Erol ŞEN |