Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı; İtaat Toplumu Olma Yolunda... BaşYazı...

Başyazı; İtaat Toplumu Olma Yolunda... / Muzaffer YALÇIN


وَمَآ اَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ اِلَّا لِيُطَاعَ بِاِذْنِ اللّٰهِۜ وَلَوْ اَنَّهُمْ اِذْ ظَلَمُوٓا اَنْفُسَهُمْ جَآؤُ۫كَ فَاسْتَغْفَرُوا اللّٰهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللّٰهَ تَوَّابًا رَح۪يمًا
“Biz, her peygamberi sırf, Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelselerdi de Allah'tan mağfiret dileselerdi ve Peygamber de onlar için (Allah’tan) bağışlanma dileseydi, elbette Allah'ı tevbeleri çok kabul edici ve çok merhametli bulurlardı.” (Nisâ, 4/64)

devamı...


Sizin İçin Seçtiklerimiz...Editörden... Sizin İçin Seçtiklerimiz...Editörden...(Abdulcelal EMANET (Editör))
Kıyamete kadar insanlığı ayakta tutacak tüm prensipleri bünyesinde barındıran İslam; müslümanlar tarafından yaşanıldığı zaman güzellikleri herkes tarafından daha da yakından müşahede edilecektir. Aksi halde hayatımıza yansımayan değerlerin kıymeti de hiç bir zaman fark edilemeyecektir. Bu yüzden Kur’ân-ı Kerim’de elli küsur yerde imanla amelin birlikte zikredilmesi bunların birbirlerinden ayrılmaz değerler olduğunu göstermektedir. Amelsiz iman meyvesiz ve gölgesiz ağaç gibidir. Hayata aksetmeyen inanç ve düşüncelerin fert ve toplum açısından hiçbir değeri olmayacağı da çok açıktır.

Kâinatın Efendisi (s.a.v) Kâinatın Efendisi (s.a.v)(Mustafa ULUM)
KÂİNATIN EFENDİSİ (S.A.V.)

Yeryüzünde gelip geçmiş insanların en mümtaz ve müstesna fertleri, Hz. Âdem ile başlayan Peygamberler silsilesidir. Bu silsilenin en mükemmel ve en büyük halkasını da, hiç şüphe yok ki, son Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) teşkil eder.

Kur’ân-ı Kerim’in anlaşılmasında  Meâl ve Tercümelerin Konumu... Kur’ân-ı Kerim’in anlaşılmasında Meâl ve Tercümelerin Konumu...(Mustafa ŞENTÜRK)
Kur’ân-ı Kerim’in anlaşılmasında MEÂL ve TERCÜMELERİN KONUMU

Kur’ân-ı Kerîm insanlığa hidâyeti bulmaları, doğruyu yanlıştan ayırmaları (Âl-i İmran, 3/4) için Allah Teâlâ tarafından gönderilmiş kitaptır. Onun doğruluğunda şüphe yoktur ve o Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol göstericidir. (Bakara, 2/2 )
Kur’ân-ı Kerîm insanları en doğru yola ileten (İsrâ, 17/9)

Ehlibeyt’in İlim Menbaı Seyyidetü’n-NEFİSE... Ehlibeyt’in İlim Menbaı Seyyidetü’n-NEFİSE...(Zehra YILMAZ)
EHLİBEYT’İN İLİM MENBAI SEYYİDETܒN-NEFİSE

Hicri 145 senesinde Mekke’de ilmiyle meşhur olacak, dualarının kabulü ile hem kendi zamanına hem de kıyamete kadar gelecek tüm zamanlara bereket olacak Ehlibeyt bahçesinde nadide bir gül dünyaya gelmiştir

İlim, Amel ve İhlas Sahibi Olmanın Yolları İlim, Amel ve İhlas Sahibi Olmanın Yolları(Ömer Faruk EJDER)
İLİM, AMEL VE İHLÂS SAHİBİ OLMANIN YOLLARI

لِقَوْلِ اللَّهِ تَعَالَى ( فَاعْلَمْ أَنَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ ) فَبَدَأَ بِالْعِلْمِ ، وَأَنَّ الْعُلَمَاءَ هُمْ وَرَثَةُ الأَنْبِيَاءِ - وَرَّثُوا الْعِلْمَ - مَنْ أَخَذَهُ أَخَذَ بِحَظٍّ وَافِرٍ ، وَمَنْ سَلَكَ طَرِيقًا يَطْلُبُ بِهِ عِلْمًا سَهَّلَ اللّٰهُ لَهُ طَرِيقًا إِلَى الْجَنَّةِ . وَقَالَ جَلَّ ذِكْرُهُ (إِنَّمَا يَخْشَى اللّٰهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ) وَقَالَ (وَمَا يَعْقِلُهَا إِلاَّ الْعَالِمُونَ) (وَقَالُوا لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا كُنَّا فِى أَصْحَابِ السَّعِيرِ). وَقَالَ (هَلْ يَسْتَوِى الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ).
وَقَالَ النَّبِىُّ (صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ) "مَنْ يُرِدِ اللّٰهُ بِهِ خَيْرًا يُفَقِّهْهُ فِى الدِّينِ ، وَإِنَّمَا الْعِلْمُ بِالتَّعَلُّمِ" . وَقَالَ أَبُو ذَرٍّ لَوْ وَضَعْتُمُ الصَّمْصَامَةَ عَلَى هَذِهِ وَأَشَارَ إِلَى قَفَاهُ - ثُمَّ ظَنَنْتُ أَنِّى أُنْفِذُ كَلِمَةً سَمِعْتُهَا مِنَ النَّبِىِّ (صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ) قَبْلَ أَنْ تُجِيزُوا عَلَىَّ لأَنْفَذْتُهَا. وَقَالَ ابْنُ عَبَّاسٍ (كُونُوا رَبَّانِـيِّينَ) حُكَمَاءَ فُقَهَاءَ. وَيُقَالُ الرَّبَّانِىُّ الَّذِى يُرَبِّى النَّاسَ بِصِغَارِ الْعِلْمِ قَبْلَ كِبَارِهِ
Çünkü yüce Allah: ”Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur hakîkatini bil...” (Muhammed, 47/19) buyurup, bunda evvela bilmek emriyle başladı.

Rahle-i Edep; İBADETLERLE İLGİLİ SÜNNET VE EDEBLER - Rahle-i Edep; İBADETLERLE İLGİLİ SÜNNET VE EDEBLER -(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))

MESCİD ÂDÂBI

a) Mescide Giriş Adabı:
Mescide sağ ayakla girilir, sol ayakla çıkılır. Sünneti yerine getirebilmek için ayakkabıların üzerine basılarak önce sağ ayakla girilir. Çünkü ayakkabıdan önce sol ayak, daha sonra sağ ayak çıkarıldığı için önce çıkarılan sol ayak, ayakkabının üzerine basarsa, camiye sağ ayakla girilmiş olur. Mescitten çıkarken de önce sol ayak dışarı atılır, ayakkabı giyilmeden üzerine basılır, daha sonra sağ ayak dışarı atılır ve ayakkabı giyilir.

Fıkıh Köşesi; Borç – Faiz İlişkisi Borcunu Ödemeyen Faize de Kapı Açanlardandır... Fıkıh Köşesi; Borç – Faiz İlişkisi Borcunu Ödemeyen Faize de Kapı Açanlardandır...(Seyfullah KILINÇ)
BORÇ – FAİZ İLİŞKİSİ
BORCUNU ÖDEMEYEN FAİZE DE KAPI AÇANLARDANDIR…

Zamanımızda borç alıp ödemeyi savsaklamak, aynı istikameti paylaşan insanlar, akrabalar, komşular ve arkadaşlar arasında adetten olmuş ve normalleştirilmiştir.

Unutulmayanlar; Sultanü’l Vâizîn TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ Hakka yürüdü Unutulmayanlar; Sultanü’l Vâizîn TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ Hakka yürüdü(Tahir Türkmen)
Sultanü’l Vâizîn TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ Hakka yürüdü

Özelde Konyalıların genelde ise bütün ülke insanının sevdiği, değer verip sözüne itibar ettiği mümtaz şahsiyetlerden birisi idi Tahir Büyükkörükçü. Kürsüden Hakkı haykırışı, herkesin rahatlıkla anlayabileceği seviyede bir ilmîlikle ders anlatışı ile gönüllerde yer etmiş, ehl-i sünnet itikadına sahip ve her daim savunucusu bir vaiz, Sultanü’l Vâizîn idi.

Nur Nur(İbrahim DEMİR)
“Nur”

Aydınlık, parıltı, parlaklık, her çeşit zulmetin zıddı, ışık, zulmeti def eden, şule, gibi anlamlara gelen nur kelimesi Arapçada, güneşten aydan ve ateşten fışkırıp çıkan şeyin, yere, duvar vs. şeylere düşmesi keyfiyetini ifade etmek için kullanılan bir lafızdır.

İstanbul'un Fethi... İstanbul'un Fethi...(Mehmed DENİZ)
İSTANBUL’UN FETHİ

Ecdadımızın İslam’ın yayılması, devletinin ve milletinin bekası için yapmış olduğu fedakârlıklar, üzerinden yüz yıllarca seneler geçmesine rağmen her daim hafızalarda canlılığını korumakta,

Tesettür Eksenli DEĞİŞEN ZİHNÎ ALGILARIMIZ Tesettür Eksenli DEĞİŞEN ZİHNÎ ALGILARIMIZ(Ayşe YİĞİT)
Tesettür Eksenli DEĞİŞEN ZİHNÎ ALGILARIMIZ

Tesettür eksenli söylemler başörtüsü noktasından meydana çıktı belki ama gelinen bu son kertede bir bütün olarak ele alınması ve müslümanların gündeminde yer tutması, var olan arızaya şümullü ve tüm zamanlarda geçerli vahyin çizdiği doğrultuda çözümler üretilmesi vazgeçilmez oldu.Tesettür Eksenli DEĞİŞEN ZİHNÎ ALGILARIMIZ

Tesettür eksenli söylemler başörtüsü noktasından meydana çıktı belki ama gelinen bu son kertede bir bütün olarak ele alınması ve müslümanların gündeminde yer tutması, var olan arızaya şümullü ve tüm zamanlarda geçerli vahyin çizdiği doğrultuda çözümler üretilmesi vazgeçilmez oldu.

Teknoloji Köşesi; Facebook’u daha güvenli kılan ayarlar... 3.Bölüm Teknoloji Köşesi; Facebook’u daha güvenli kılan ayarlar... 3.Bölüm(Erol ŞEN (Moderatör))
3.Bölüm

Kıymetli Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularımız!
Bu sayımızdaki konumuz geçen sayının 3.Bölümü şeklinde olacaktır. Kaldığımız konulara devam edeceğiz. Bu konu hakkında siz okuyucularımızla gerekli bilgileri paylaşıp bu güvenlik ayarlarını işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz bunu anlatmaya çalışacağım. Paylaşım sitelerinden facebook kullanıcıları için, Facebook’u daha güvenli kılan ayarlardan kalan ayarları anlatmaya çalışacağım

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 261 Toplam : 1959040                   Moderatör : Erol ŞEN |