Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı; “Hak Dâvâda Peygamber Efendimizin Yanında Olabilmek... BaşYazı...

Başyazı; “Hak Dâvâda Peygamber Efendimizin Yanında Olabilmek... / Muzaffer YALÇIN

"15 Şubat 2012 Ankara"
Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Mekkeliler hakkında buyurdular ki:
“Muhakkak ki ben, onlardan bir tek kelimeyi (yani ‘lâ ilâhe illallâh Muhammedun Rasûlullah’ kelimesini söylemelerini) istiyorum, ki onunla Arapların (hepsi) kendilerine boyun eğer, (Arap olmayan) acemler de kendilerine cizye öderler!” (Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân, 39)
Bismillâhirrahmânirrahîm… devamı...


Sizin İçin Seçtiklerimiz ; Editörden... Sizin İçin Seçtiklerimiz ; Editörden...(Abdulcelal EMANET (Editör))
Rasûlullah (s.a.s.) Efendimizin dünyaya teşrifleri sebebiyle pek çok konferans, panel ve bu bağlamda düzenlenen etkinliklerin arefesindeyiz.

Sahabe (r.anhüm)’ ün Sünneti Alışma Yolları, Sahabe (r.anhüm)’ ün Sünneti Alışma Yolları,(Harun APAYDIN)
Günümüz müslümanları tarafından büyük ölçüde ihmal edilmiş olan; Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti ve hadis-i şerifleri ile ilgili olarak bu ayki makalemizde, “Sahabe (r.anhüm)’ün Sünnet’i alışma yolları” konusunu işlemek istiyoruz.
Bunun için öncelikle “Sahabe kimdir? Kime denir? Nasıl sahabe olunur?” mevzuuna değinmek istiyorum.

Gündem; Kadîm izlerin otağı bir ülke Suriye ( I. Bölüm) Gündem; Kadîm izlerin otağı bir ülke Suriye ( I. Bölüm)(Mustafa ŞENTÜRK)
Zeyd ibn Sabit (r.a.) anlatıyor:
Biz bir gün Rasûlullah (s.a.v.)'in yanındaydık. Parçalar üzerinde Kur'an ayetlerini tanzim ediyorduk. Rasûlullah; "Şam'a ne mutlu" buyurdular. Ben "Bu mutluluk nedeni nereden geliyor ey Allah'ın Rasulü" diye sordum. Buyurdular ki: "Çünkü (Rahmanın melekleri) onun üzerine kanatlarını geriyorlar."

Tarihimiz; Şarkın Sevgili Sultanı Selahaddin-i Eyyubi Tarihimiz; Şarkın Sevgili Sultanı Selahaddin-i Eyyubi(Mehmet Ali KAPAR)
Eyyûbîler Devletinin kurucusu. Künyesi, Melik Nâsır Ebû Muzaffer Yûsuf bin Eyyûb bin Şâdî’dir. 1137’de Tekrit’te doğdu. Babası Necmeddîn Eyyûb; Âzerbaycan’da Erivan’ın Devin kasabasındaki Hazbânî kabîlesine mensup olup, Büyük Selçuklu Sultânı Mes’ûd Şâhın Tekrit muhâfızıydı.

Rahle_i Edep; Salikin Çarşı, Ticaret ve Alış-Veriş Adabı Rahle_i Edep; Salikin Çarşı, Ticaret ve Alış-Veriş Adabı(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
ALIŞ-VERİŞTE İSLÂMÎ HASSASİYET
Salik alış-verişlerini mümkün mertebe Allah’a itaat edenlerden yapmalı, onlara karşı verdiği sözleri muhakkak yerine getirmelidir. Böylece hem Allah’ın emri yerine getirilmiş olur, hem de aradaki güven ve samimiyet duyguları kuvvetlenir.
Haram şeyler satan ve açıktan Allah’a isyan edenlerden alış-veriş yapmamalıdır.

Amellere Güvenmenin Tehlikesi, Amellere Güvenmenin Tehlikesi,(Rıfat AKSAÇLIOĞLU)
“Günah işlendiği zaman recâ (rahmetten ümitkâr olma)da noksanlık göstermek, amellere güvenmenin alâmetlerindendir” (İbn-i Atâillâh el-İskenderî, el-Hikemu’l-Atâiyye, 1. Hikmet)

Gündem; Amerika ve İran Irak dersini kim kavradı? Gündem; Amerika ve İran Irak dersini kim kavradı?(Ömer Faruk EJDER)
Amerika ve İran. Irak dersini kim kavradı?
Bölgeyi analiz eden uzmanlar tırmanan olayların İran’ın durumu ile ahenk içinde cereyan ettiğini görür.

Unutulmayanlar; 100. Doğum Yılında Son Dönem Din Alimi Ahmed DAVUDOĞLU ( doğumu 1912 - vefatı 7 Nisan 1983) Unutulmayanlar; 100. Doğum Yılında Son Dönem Din Alimi Ahmed DAVUDOĞLU ( doğumu 1912 - vefatı 7 Nisan 1983)(Tahir Türkmen)
Son devir İslam alimlerinden Ahmed Davudoğlu merhum, 1912 yılında Bulgaristan’ın Deliorman bölgesindeki Şumnu vilayetine bağlı Kalaycıköy’de dünyaya geldi. Fakir bir çiftçi aileye mensup olan Merhum Davudoğlu Hocaefendi’nin babası Hasan Efendidir.

Aile;Yaşlılara Yönelik Aile İçi Şiddet, Aile;Yaşlılara Yönelik Aile İçi Şiddet,(Ayşe YİĞİT)
Dört ay önce başladığımız “Aile içi şiddet” ana başlığı altındaki yazı dizimizi-hamdolsun- bu ay bitiriyoruz. İlk olarak genel manada şiddet üzerinde durduk. Şiddetin çeşitleri ve uygulanış yöntemlerini dillendirdik ki mevzuu anlama adına bu söyle...

Teknoloji Köşesi; Tekonolojik Haberler, Teknoloji Köşesi; Tekonolojik Haberler,(Erol ŞEN (Moderatör))
Sevgili Özlenen Rehber Dergisi okuyucularımız,
Bu sayımızda; En son Teknolojik haberlerden kısaca bahsetmeye çalışacağım. Siz kıymetli okurlarımıza faydalı olmayı temenni ediyorum

Efâl-i Mükellefin-İslâm Dininde Kulların Âmellerinin Hükümleri - II Efâl-i Mükellefin-İslâm Dininde Kulların Âmellerinin Hükümleri - II(Murat GELEGEN)
Geçen ayki makalemizde “ef‘âl-i mükellefîn/mükellefin fiilleri” bahsiyle ilgili olarak farz konusunu işlemiştik. Bu sayımızda ise vacip ve mendup kısımlarını ele almaya çalışacağız.

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 261 Toplam : 1959040                   Moderatör : Erol ŞEN |