Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı; Terk-i Dünya edip Hakk'a gönülden boyun eğerek Nefsi, ölüm ve sonrası için eğitmek BaşYazı...

Başyazı; Terk-i Dünya edip Hakk'a gönülden boyun eğerek Nefsi, ölüm ve sonrası için eğitmek / Muzaffer YALÇIN

Hz. Pir Abdulkadir Geylanî (k.s.) efendimizin "Ölüme Hazırlık" adlı sohbeti…
Allah'u Teâlâ şöyle buyurmuştur. “Allah katında din İslam’dır.”(Âl-i İmrân, 3/19) İslâm'ın yani İslam kelimesinin hakikati istislamdır (teslim olmak ve teslimiyettir). Önce İslam’ı (İslam dinini) kabul edin sonra da istislamı (teslimiyeti) nefislerinizde gerçekleştirin. Dışınızı İslam ile içinizi de istislam ile temizleyin. Kendinizi Rabbınıza teslim edin. Onun tedbirine ve takdirine razı olun. Bırakın hakkınızda O'nun takdiri hüküm versin. devamı...


Sizin İçin Seçtiklerimiz; Editörden... Sizin İçin Seçtiklerimiz; Editörden...(Dr.Abdulcelal Emanet (Editör))
Dünyaya gelen her insan Allah’ın en güzel şekilde yaratmasıyla fıtrat üzere doğar. Aile, eğitim ve çevre faktörleri sebebiyle insan, fıtratının gereği olarak bozulmadan ya İslam üzere devam ettirir yahut fıtratı tağyir ederek yaratılış amacından saptırır. Bundan dolayı insanlığın şirk ve isyan bataklığından doğru yola çekilmesi, vicdanın fıtrî saflığına dönüşü, takva ile en güzel olana uyulması, ilahî prensip ve İslamî rehberliğe ulaştırmak için İslamî eğitim şarttır.

Güncel; Şevval Orucu Güncel; Şevval Orucu(Rıfat AKSAÇLIOĞLU)
Günler yine bir biri ardına dizildi. Zaman bir su misali önüne geçilememeksizin akıp gitti. Ve rahmet günleri; teravihi ile orucu ile her anındaki lezzetiyle bir Ramazan daha geride kaldı.

Eğitim & Edebiyat; Ahlâk Eğitimi Açısından Didaktik Eserler Eğitim & Edebiyat; Ahlâk Eğitimi Açısından Didaktik Eserler(İsmail TORAMAN)
İnsanlara her hangi bir konuda bilgi vermek, öğüt vermek, onları ahlâki yönden olgunluğa eriştirmek amacıyla kaleme alınan manzum eserlere didaktik şiir denir. Bu türde yazılan eserler toplumda oluşan ve oluşması muhtemel ahlâk dışı durumlara dikkat çekmek ve bu durumların düzelmesine katkıda bulunmak için yazılır. Edebiyatımızda özellikle bu türde dini konular işlenir, insanlara şiir yoluyla dini bilgiler ve ahlâki öğütler verilir.

Eğitim; Yeni Eğitim Sistemi Ve Müfredat  İle İlgili Temel Sorular Ve Cevaplar Eğitim; Yeni Eğitim Sistemi Ve Müfredat İle İlgili Temel Sorular Ve Cevaplar(Mehmet Ali KAPAR)
SORU : Okul öncesi eğitim hangi yaşta başlayacak? CEVAP :Okul öncesi eğitime başlama yaşında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yeni sistem gerçekleştirilmeden önce 37 – 72 ay arasındaki çocuklar okul öncesi eğitime gidebiliyorlardı. şimdi de yine 36 ay...

Tarih;Tarihi Öğrenebilmek, Tarih;Tarihi Öğrenebilmek,(Ayhan ÖZKAN)
İnsanoğlunun en önemli tutkularından biri de geçmişi hakkında bilgi sahibi olmaktır. En başta kendi atalarından başlamak üzere hatta kendi soyundan başlamak üzere. Bu istek zamanla Tarih Bilimi’nin doğmasına yol açmıştır. Kuralları olan, çalışma yönte...

Rahle_i Edep; Selamlaşma Adabı - II Rahle_i Edep; Selamlaşma Adabı - II(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
ÖNCE SELAM VERMEYE ÇALIŞMAK
Ebû Ümâme (r.a.)’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “İnsanların Allah Teâlâ'ya en yakın olanı, onlara ilk önce selam verenlerdir.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 147)

Fıkhın Aydınlığında; Kumar vs. Oyunların Hükmü Fıkhın Aydınlığında; Kumar vs. Oyunların Hükmü(Seyfullah KILINÇ)
Soru:
Şans oyunları, spor toto-loto, at yarışları, piyango, iddaa, satranç, tombala, tavla, internet kafeler, atari salonları, bilardo salonları, okey, kâğıt oyunları, bilumum spor faaliyetleri, yarışlar, oyun aletleri satmak, haram oyuna çağırmak, oyun oynayanın şahitliği, çocukların oynadığı kumar, kuponla veya çekilişle hediye almak gibi konuların hükmü hakkında bilgi verebilir misiniz? Oynayanlarda “alan razı veren razı” gibi bir zihniyet hâkim. Bu zihniyete nasıl bir cevap verilebilir?

Unutulmayanlar :Doğumunun 99. Yılında Mustafa Asım Köksal (05 Eylül 1913-28 Kasım 1998) Unutulmayanlar :Doğumunun 99. Yılında Mustafa Asım Köksal (05 Eylül 1913-28 Kasım 1998)(Tahir Türkmen)

Osmanlı’dan günümüze miras kalan İslamî ilim geleneğinin son temsilcilerindendir. Yüksek seviyede mektep tahsilini görmediği halde işin ehli birçok insan tarafından “Profesör” olarak hitap edilen, medrese eğitimi ile büyük ölçüde kendi kendini yetiştirerek ilim alanında büyük mesafeler kat etmiş, ortaya dünya çapında itibar gören 28 adet basılmış, 10 adet ise basılmamış eser bırakmış son dönem İslam alimidir.
Özellikle Rasûlullah (s.a.s.)'in hayatı ve siret’ine odaklanan ve derece derece İslam tarihi sahası ve diğer İslamî ilimleri de kuşatan bu ilmi çabasıyla, insanları manevi yönden eğitmeyi ve nefis terbiye ve tezkiyesi sağlayan bir kurum olan tasavvufa intisabı hususiyetleriyle son devrin örnek alınabilecek şahsiyetlerinden olmuştur.

Evvâb’ların Kapısı Evvâbin Namazı Evvâb’ların Kapısı Evvâbin Namazı(Murat GELEGEN)
Âlemleri kudretiyle yaratıp, rahmetiyle kuşatan, güneşi, ayı ve yıldızları da halk edip, kullarına birer ibret vesilesi kılan Allah Teâlâ’ya hamd, beşerin Efendisi Habîbi’ne de salât-u selamların en güzeli olsun. Evvâbîn; “evv&...

Sizden Gelenler; Şiir Sizden Gelenler; Şiir "Sultanım Sensin"(Fatih ZİREK)
ben bir tohumdum topraga düşen
gönül hanemde sultanım sensin
ben bir derya idim ama suyu cekilen
suyuma can veren menbagım sensin

Aile; Bir Toplumsal Vakıa : Boşanma Aile; Bir Toplumsal Vakıa : Boşanma(Berda AKSOY)

Bir Toplumsal Vakıa : Boşanma
Toplumsal bir vakıa olarak bilinen boşanma sorunu, gün geçtikçe daha çok aileyi de birlikteliğine katarak yıkımlarına devam etmektedir. Hukuksal anlamda boşanma; evlilik sözleşmesinin sona ermesidir. Ancak ruhsal açıdan ailenin bölünmesine ya da tümden dağılmasına yol açan ve bütün aile üyelerini sarsan karmaşık bir olaydır.

Teknoloji Köşesi;GPS, Navigasyon nedir, sistemleri hakkında herşey yani navigasyon GPS nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, GPS navigasyon alırken nele Teknoloji Köşesi;GPS, Navigasyon nedir, sistemleri hakkında herşey yani navigasyon GPS nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, GPS navigasyon alırken nele(Erol ŞEN (Moderatör))
Sevgili Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularım;
Sizlere bu yazımızda GPS, Navigasyon nedir, sistemleri hakkında herşey yani navigasyon GPS nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, GPS navigasyon alırken nelere dikkat etmeli, navigasyon özellikli cep telefonları, navigasyon çalışma prensibi, navigasyon çeşitleri, güncelleme, harita yükleme, karşılaştırma, navigasyon kullanımı, (navigasyon programı, yazılımı) konularından bahsetmeye çalışacağız. Faydalı olmak temennilerimle’.

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 166 Toplam : 1959309                   Moderatör : Erol ŞEN |