Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

İrşâd Sohbetleri Tasavvuf;Kalbî İstikametin Bekçiliği, BaşYazı...

İrşâd Sohbetleri Tasavvuf;Kalbî İstikametin Bekçiliği, / Muzaffer YALÇIN

Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdü lillahi Rabbi'l-âlemin vessalâtü vesselâmü alâ Rasûlina Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ecmâin.
Kardeşlerim! Sizleri Peygamber Efendime, Allah'ın Rasûlüne davet ediyorum. Peygamber Efendimizin tertemiz yoluna davet ediyorum. Şu hayatlarımızdan hepimiz sorumluyuz. Kalbin, imanın, aklın üzerine çökmüş olan ve imanı körelten, onun nurunu söndüren bütün inanç, ahlak ve anlayışlardan sıyrılmadıkça imanın tadı, halaveti, lezzeti kalpte bulunamaz. Dünyadan vaz geçmeyen Allah'ı bulamaz, Rasûl-i Kibriya Efendimizi bulamaz. devamı...


Rehber'den Önsöz... Rehber'den Önsöz...(Özlenen Rehber)

Yoğun bir gündemimiz var. Dün Afganistan, Irak, Filistin idi müslümanların gündemi, bugün ise Suriye, Arakan, Ortadoğu...
“Kendi nefsi için sevip arzu ettiğini, müslüman kardeşi için de sevip arzu etmedikçe gerçek mümin olamazsınız” diyen bir dinin müntesipleri olarak hiç değilse “unutmamak” adına yad etmek istedim kanayan yaraları, akan gözyaşlarını...

Kapak Dosya Tefsir; Hac Yolunun Azığı Takva, Kapak Dosya Tefsir; Hac Yolunun Azığı Takva,(Eyüp ÖZBERK )
وَتَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوٰى وَاتَّقُونِ يَآ اُو۬لِي الْاَلْبَابِ
“…Ve azık edinin. Muhakkak ki azığın en hayırlısı takvadır. Ey akıl sahipleri! Benden korkun.” (el-Bakara, 2/197)

Kapak Dosya; Makalât Hac ve Sabır, Kapak Dosya; Makalât Hac ve Sabır,(Yılmaz KOÇDOĞAN)
Hacc ve Hıc kelimeleri Arap dilinde bir şeyi işlemeye niyetlenmek ve kastetmek anlamlarına gelmektedir. Bir yeri veya bir kimseyi ziyaret etmek manasına da gelir. Şeriat dilinde ise; belirli günlerde ihrama girip Kâbe-i Muazzama’yı ziyaret etmek ve Arafat’ta durmaktır şeklinde tarif edilebilir.

Rahle-i Adeb; Uyku Âdabı, Rahle-i Adeb; Uyku Âdabı,(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))
UYKU ADABI

UYKUYLA İLGİLİ UMUMİ ADAB
Az uyumak (kılletu’l-menâm) tasavvufî bir prensiptir. Bu sebeple mümkün olduğu kadar karyola ve kalın döşekleri terk etmek, daha mütevazı, fazla yumuşak olmayan yatakları seçmek gerekir.

Makalât;İslam Dini’nin Ana Kaynağı;Sünnet ve Kısımları Makalât;İslam Dini’nin Ana Kaynağı;Sünnet ve Kısımları(Harun APAYDIN)
İslam Dini’nin Ana Kaynağı;Sünnet ve Kısımları
Günümüz müslümanları tarafından büyük ölçüde ihmal edilmiş olan; Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti ve hadis-i şerifleri ile ilgili olarak bu ayki makalemizde, ‘Sünnet ve Kısımları’ konusunu işlemek istiyoruz.

Kapak Dosya:İbrahim (a.s.)’i Halîl, Kâbil’i ise katil eden, KURBAN Kapak Dosya:İbrahim (a.s.)’i Halîl, Kâbil’i ise katil eden, KURBAN(Rıfat AKSAÇLIOĞLU)
İbrahim (a.s.)’i Halîl, Kâbil’i ise katil eden, KURBAN

Kurban yaklaşma, yakınlaşma manasına gelen ‘k-r-b’ filinden türemiş Arapça bir kelimedir. İslam literatüründe ise; vasıfları belirtilmiş bir hayvanın, belirtilmiş günlerde Allah’ın rızası için kanını akıtmaktır.

Kapak Dosya Makalât; Çağrılmak mı Zor, Korumak Mı? Kapak Dosya Makalât; Çağrılmak mı Zor, Korumak Mı?(Murat GELEGEN)
Allah Teâlâ’ya hamd ederim. En güzel senalar, temellerini melekleriyle attırıp, Halîl’i İbrahim (a.s.) ile tamamlayan, Kulu ve Peygamberlerin incisi ile de Ümmet-i Muhammed’in Kıblesi yapan Rabbimiz’edir. Habîbi ve âlemlerin efendisi ...

Makalât;Birleşmiş Miller (BM) ve İslâm Dünyası, Makalât;Birleşmiş Miller (BM) ve İslâm Dünyası,(Nadir SÖNMEZ)
24 Ekim her yıl Birleşmiş Milletler günü olarak dünyada kutlanmaktadır. Biz de yazımızda; “İslam Dünyası için Birleşmiş Milletlerin kuruluş amacına uygun olarak aldığı kararlar var mı? Birleşmiş Milletler ile İslam Dünyası arasındaki ilişki ne boyuttadır? İsla...

Unutulmayanlar;Vefatının 3. Seney-i devriyesinde Prof. Dr. İbrahim Canan (1940-14 Ekim 2009) Unutulmayanlar;Vefatının 3. Seney-i devriyesinde Prof. Dr. İbrahim Canan (1940-14 Ekim 2009)(Isimsiz)
Vefatının 3. Seney-i devriyesinde
Prof. Dr. İbrahim Canan
(1940-14 Ekim 2009)

İbrahim Canan Hoca, 1940 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesi Küçükkarapınar köyünde doğdu. İlköğrenimini Karaman Ermenek ve Konya’da tamamladı. Kayseri ve Akşehir’de orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972 yılında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu. Uzun yıllar Paris’te eğitim gördü.

Makalât;Cami ve İrşad Faaliyetleri, Makalât;Cami ve İrşad Faaliyetleri,(Zeki KANBUR)
Camiler ilâhi mesajın tedrisinin yapıldığı, okunup, anlaşılmaya çalışıldığı ve yüce Mevla’nın gök kubbe altında kullarını misafir ettiği kutsal mekânlardır. Yeryüzünde mekânların en kutsalı Rabbimizin evi Kâbe ve onun şubeleri olan camilerimizdir.

Haber;Filipinler, Moro’yu tanıyalım! Haber;Filipinler, Moro’yu tanıyalım!(Ömer Faruk EJDER)

Moro, resmi adı ile Mindanao adası, Filipinler devletinin en güneyinde Endonezya’nın da kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bu bölgeye ilk Müslümanların, tebliğ ve ticaret için gelmişler.

Sözlük;Nefsi Arındıran İbadet; KURBAN Sözlük;Nefsi Arındıran İbadet; KURBAN(İbrahim DEMİR)

Kurban sözlükte, “yaklaşmak, yakın olmaya vesile olan şey” anlamına gelir. Fıkıh dilinde bu sözlük manasına uygun olarak, “Allaha yaklaşmak için kesilen hayvan” demektir. “Kurban” kelimesi Türkçe sözlükte: “Dînin bir buyruğunu ya da bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvan” şeklinde tanımlanmaktadır. (Türkçe Sözlük, (I-II) Türk Dil Kurumu Yayını: 549)

Fıkıh Köşesi;İslâm'da Hilâl Esası, Fıkıh Köşesi;İslâm'da Hilâl Esası,(Seyfullah KILINÇ)

SORU: Hilalin değişik yerlerde değişik zamanlarda doğması mümkün müdür? Hiç kimseye başkasının hilali ile amel etmesi lazım gelmeyip, her yerin halkına kendi hilallerinin doğmasını itibara almaları mı vaciptir? Yoksa hilalin ayrı ayrı görülmesi itibara alınmayıp, ilk görülen hilal ile amel etmek mi vaciptir; örneğin doğuda Cuma gecesi, batıda Cumartesi gecesi görülse, doğudakilerin gördüğü hilal ile batıdakilere de bununla amel etmeleri vacip olur mu? Bu hususta dört mezhebin görüşü nedir? Hacda hilalin değişik yerlerde değişik zamanlarda görülmesi muteber midir? Başka bir yerde hilalin hac beldesinden bir gün evvel görüldüğü anlaşılırsa hacıların ne yapması gerekir? Hilal göründüğü vakit ona işaret etmenin hükmü nedir?

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 261 Toplam : 1959040                   Moderatör : Erol ŞEN |