Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

MAKÂLAT-I FARUKİ;İSLÂM’DA ZİKİR VE SEMÂ-II BaşYazı...

MAKÂLAT-I FARUKİ;İSLÂM’DA ZİKİR VE SEMÂ-II / Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S)

Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdülillahi Rabbi’l-âlemin. Ve’s-salâtü ve’s-selâmü alâ Rasûlinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve eshâbihî ve ezvâcihi ve evlâdihi ve etbâıhî ve ehl-i beytihî ve ümmehâtihî ve ebîhi bi adedi külli şey’in fi’d-dünyâ ve’l-âhirati ve kezâlik ve’l-hamdü lillâhi Rabbi’l-âlemîn.
Bu Hususta Varit Olan Hadisler:
عَنْ أَب۪ى سَع۪يدٍۨ الْخُدْرِىِّ قَالَ: خَرَجَ مُعَاوِيَةُ عَلٰى حَلْقَةٍ فِى الْمَسْجِدِ فَقَالَ: مَا أَجْلَسَكُمْ؟ قَالُوا: جَلَسْنَا نَذْكُرُ اللّٰهَ. قَالَ: آللّٰهِ مَا أَجْلَسَكُمْ إِلَّا ذَاكَ؟ قَالُوا: وَاللّٰهِ مَا أَجْلَسَنَا إِلَّا ذَاكَ. قَالَ: أَمَا إِنّ۪ى لَمْ أَسْتَحْلِفْكُمْ تُهْمَةً لَكُمْ، وَمَا كَانَ أَحَدٌ بِمَنْزِلَت۪ى مِنْ رَسُولِ اللّٰهِ -صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ- أَقَلَّ عَنْهُ حَد۪يثًا مِنّ۪ى، وَإِنَّ رَسُولَ اللّٰهِ -صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ- خَرَجَ عَلٰى حَلْقَةٍ مِنْ أَصْحَابِهِ فَقَالَ: "مَا أَجْلَسَكُمْ؟" قَالُوا: جَلَسْنَا نَذْكُرُ اللّٰهَ وَنَحْمَدُهُ عَلٰى مَا هَدَانَا لِلْإِسْلَامِ وَمَنَّ بِه۪ عَلَيْنَا. قَالَ: "آللّٰهِ مَا أَجْلَسَكُمْ إِلَّا ذَاكَ؟" قَالُوا: وَاللّٰهِ مَا أَجْلَسَنَا إِلَّا ذَاكَ. قَالَ: "أَمَا إِنّ۪ى لَمْ أَسْتَحْلِفْكُمْ تُهْمَةً لَكُمْ وَلٰكِنَّهُ أَتَان۪ى جِبْر۪يلُ فَأَخْبَرَن۪ى أَنَّ اللّٰهَ عَزَّ وَجَلَّ يُبَاه۪ى بِكُمُ الْمَلَائِكَةَ." devamı...


EDİTÖRDEN;REHBER'DEN... EDİTÖRDEN;REHBER'DEN...(Özlenen Rehber)
Bizleri, dopdolu bir sayıda yeniden buluşturan Rabbimize hamd ediyoruz. O’nun Rasûlü, Efendimiz (s.a.v.)’e salât ve selam olsun!
Hayat, eskisi gibi durağan değil. Her zaman dilimi, beraberinde birçok yenilikle geliyor. Yaşam gereksinimleri baş döndürücü bir hızla değişiyor. İnsan, değil zamana ayak uydurma; ancak “çok fazla gerisinde kalmayayım”, diye koşturup duruyor.

TASAVVUF; TASAVVUF HAREKETİNİN TOPLUM HAYATINDAKİ YERİ -I- TASAVVUF; TASAVVUF HAREKETİNİN TOPLUM HAYATINDAKİ YERİ -I-(Yakup YÜKSEL)
Allah'a hamd ve O'nun Rasûlü (s.a.v.) Efendimize, âline, ashabına, etbâına ve kıyamete kadar O'na tabi olanlara salât ve selam olsun...
Bir konunun veya bir şeyin daha iyi anlaşılması, bazen o konuya veya şeye biraz geriden bakmakla, dışarıdan bir değerlendirme yapmakla mümkün olmaktadır.

HATIRAT;NURLU HATIRALAR HATIRAT;NURLU HATIRALAR(Ömer GÜRBÜZ)

Çankırı’da küçük sanayi sitesinde saygıdeğer büyüğüm Mehmet BÜYÜKÇAKIR usta ile birlikteyim. Kendisiyle ilerlemiş yaşına rağmen çalışmalarını sürdürdüğü sıcacık atölyesinde nurlu hatıralara doğru yol alıyoruz.

ŞİİR;EFENDİM... ŞİİR;EFENDİM...(Efe AYHAN)
EFENDİM

Gittiğin yerden
Geri dönülmez mi efendim
Yollar uzak mı, yollar zor mu?
Gelmek istesek sana, gelinmez mi efendim

MAKÂLAT; İHTİKÂR (KARABORSACILIK), NARH (SINIR KOYMA) ve YIKICI REKABET MAKÂLAT; İHTİKÂR (KARABORSACILIK), NARH (SINIR KOYMA) ve YIKICI REKABET(Ali KOCABAŞ)
İnsanlar toplu yaşayan ve kaçınılmaz olarak birçok işlerini de birlikte gerçekleştiren bireylerdir. Bir insanın, içinde oturacağı evini tek başına yapamayıp –ücret karşılığı bile olsa- diğer insanlardan yardım istemesi, öğrencinin öğretmene ihtiyaç duyması, topluma hizmet amaçlı; belediye, jandarma, polis, hatta ordu gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz oluşumlar toplu yaşamın gereği ve insanın birbirine muhtaç olmasının açık alametleridir.

MAKÂLAT;CÖMERTLİĞİN ZİRVESİ “ÎSÂR” MAKÂLAT;CÖMERTLİĞİN ZİRVESİ “ÎSÂR”(Nadir SÖNMEZ)
Bir ahlak kavramı olan “îsâr” ne demektir? İşte bu soruya cevap bulabilmek için kaleme aldığımız bu yazıda; îsâr kavramının başta Peygamberimiz ve O’nun güzide ashabındaki karşılığını, daha sonra da zühd ve takvada ileri gitmiş büyüklerimizin îsâr kavramına bakışlarını ve kendilerinde îsâr kavramının meydana getirdiği karşılığı ele almaya ve bir nebze de olsa bu kavram hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SAĞLIK;BAĞIMLILIKLAR VE KURTULUŞ ÇARELERİ SAĞLIK;BAĞIMLILIKLAR VE KURTULUŞ ÇARELERİ(Turgut ŞEN)
İnsan, Allah’ın en güzel bir şekilde yarattığı, (et-Tîn, 95/4) şeklini güzel yaptığı, (et-Teğâbun, 64/3) bilgi nimeti ile donattığı, (el-Bakara, 2/31) yaratılan her şeyi emrine verdiği, (İbrâhîm, 14/32-33; el-Hac, 22/65; Lokmân, 31/20; el-Câsiye, 45/12-13) sayısız nimetler bahşettiği, (İbrâhîm, 14/34) duygu, düşünce ve akıl gibi özelliklerle diğer varlıklara üstün kıldığı, meleklerin kendisine secde ettiği değerli bir varlıktır. (el-Bakara, 2/34)

MAKÂLAT;TEVBE-İSTİĞFAR MAKÂLAT;TEVBE-İSTİĞFAR(Murat SÜTÇÜ)
İstiğfar etmek, “Estağfirullâh” yani “Allah’tan bağışlanma diliyorum!” demektir.
Tevbe, günah işledikten sonra, Allah Teâlâ’dan korkarak pişman olup günahı bir daha işlememeye azmetmek (karar vermek) ve Allah’a dönüş yapmaktır.

FIKIH KÖŞESİ;MUHTELİF MESELELER... FIKIH KÖŞESİ;MUHTELİF MESELELER...(Seyfullah KILINÇ)

1- “Hünsa” kime denildiği… Hünsa’nın ergenlikten önce erkek veya kadın olduğuna nasıl karar verileceği… Hünsa’nın ergenlikte erkek veya kadın olduğuna nasıl karar verileceği… “Hünsây-i müşkil” kime denildiği ve hükümlerinin neler olduğu…

ÇOCUK;RABB’İN EMANETİNE İHANET ETME! ÇOCUK;RABB’İN EMANETİNE İHANET ETME!(Abdurrahim TOPRAK)
Bugün her ne yaşıyorsak, son iki yüz yıllık maceramızın izlerini taşıyor. Son iki yüz yıllık tarihimiz, binlerce yıldır ne biriktirdiysek tahrif etti, dönüştürdü ve yabancılaştırdı. Politik tercihlerimizden evimizin dekorasyonuna, düğün merasimlerimizden kıyafetlerimize, şehirleşmemizden çocuklarımızın terbiyesine kadar her alanda son iki yüz yıllık maceramızın izleri var.

ÇOCUK;ÇOCUK EĞİTİMİ VE TEKNOLOJİ ÇOCUK;ÇOCUK EĞİTİMİ VE TEKNOLOJİ(Miraç TORAMAN)
Günümüz Müslümanlarının en önemli problemlerinden biri de Allah’a ve Rasûlü’ne itaat eden hayırlı nesiller yetiştirememeleridir. İslam’ın emir ve yasaklarını yaşamaya çalışan, sadece yaşamakla kalmayıp bunu insanlara anlatmak için gayret eden, Allah’ın ve Rasûlü’nün

ÇOCUK;ÇOCUKLARIN EN MÜHİM İHTİYAÇLARI NELERDİR? ÇOCUK;ÇOCUKLARIN EN MÜHİM İHTİYAÇLARI NELERDİR?(BERDA AKSOY ÇETİN)

İhtiyaç deyince genelde akla; “bedenen olan ihtiyaçlar” geliyor. Bir çocuktan söz ediyorsak giyimi, yedikleri vb. şeyler ilk akla gelenlerdir. Doğru tabii, ilk etapta akla gelen ihtiyaçlar bedenseldir.

TABİAT PENCERESİNDEN; ARILAR DÜNYASI –II- TABİAT PENCERESİNDEN; ARILAR DÜNYASI –II-(Yrd.Doç.Dr.Faruk MARAŞLIOĞLU)
Makalemizin bir önceki bölümünde işçi arılardan bahsetmiştik. Bu bölümde ise işçi arıların hayatlarının ilk 3 haftasında aldığı görevler ve dönemleri incelemeye çalışacağız.
- Birinci dönem: 1. ve 2. gün
- İkinci dönem: 3-9. günler
- Üçüncü dönem: 10-16. günler
- Dördüncü dönem: 17-20. günler
- Beşinci dönem: 21. gün ve sonrası olarak gruplanabilir.

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 262 Toplam : 1959041                   Moderatör : Erol ŞEN |