Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Başyazı..Ramazan Özel Proğramı KONTV Mülâkâtı BaşYazı...

Başyazı..Ramazan Özel Proğramı KONTV Mülâkâtı / Muzaffer YALÇIN

Aşk ateşi ne sönmez bir ateşmiş
Vallahî iki cihana da bedelmiş
Cenâb-ı Hakk bunu hep sevdiklerine vermiş
Çünkü en çok sevdiğine ‘Habîbim’ demiş.

Saygıdeğer Okurlar! 12 Eylül 2009’da KON TV Ramazan Özel Programında gerçekleştirilen bu sohbet kısmen iktibas edilerek yayınlanmıştı. Özlenen Rehber Ramazan Özel Programı KON TV MÜLAKATI (12 Eylül 2009) devamı...


Sizin İçin Seçtiklerimiz Sizin İçin Seçtiklerimiz(Abdulcelal EMANET (Editör))
Kitle iletişim araçları ve özellikle internetle hemen her türlü bilgiye ulaşılabildiği yüzyılımızda İslâm’da payına düşeni almaktadır. Bilinçli olarak dini istismar etmek isteyen bazı çevreler zehirlerini daha hızlı bir şekilde yayabilmenin imkânına bu sayede kavuşmuşturlar. İbrahimî dinler, hanif dini, ‘yalnız Kur’an bize yeter veya mezheplere ne lüzum var, ayet ve hadisleri okuruz biz de ona göre amel ederiz’ diyenlerin sayıları hiç de azımsanacak kadar değildir.

Sizden Gelenler... Sizden Gelenler...(Abdurrahman ÖZCAN)
Gözlerim buğulu günah kesemde,
Rahmân’sın Allah’ım Allâhu Ekber!
Pişmanım ömrümü boş geçirsem de,
Rahim’sin Allah’ım Allâhu Ekber!

Buhari-i Şerif... Buhari-i Şerif...(Faruk A.AYDIN)
“Gök kubbenin altında Resûlullah (s.a.v.)’in hadislerini
İmam Buhârî’den daha iyi bilenini görmedim.
İbn Huzeyme

Masumiyetin Ardına Saklanmış Sinsi Plan...Ilımlı İnsan Masumiyetin Ardına Saklanmış Sinsi Plan...Ilımlı İnsan(Mustafa ŞENTÜRK)
Tarihin hemen her kesitinde insanlardan bazıları dinleri ve dolayısıyla dinin muallimleri konumundaki Peygamberleri, imtiyazlarını, insanlara karşı güç ve söz geçirme üstünlüklerini, yaşadıkları toplumun bireyleri üzerindeki otoritelerini sarsacak bir güç olarak gördükleri için kendilerine düşman ve rakip kabul etmişlerdir. Tarih; Peygamberlerini katledenlerin, olmadık işleri başlarına musallat edenlerin, şeytanla birleşip Hakk’a karşı diklenenlerin örnekleriyle doludur. Bu meyanda herkesin rahatlıkla kabul edebileceği bir hakikat vardır ki; insanların kurduğu ya da oluşturdukları sistem, ideoloji veya herhangi şeyler Yaratıcı’nın (c.c.) kurduğu, lütfettiği, oluşturduğu sistemler olan dinler ile bırakın pratiği, zihinlerde dahi mukayese edilemeyecek derecede ayrı ve farklıdır.

Gülizar-ı Ehadis...Irkıçılığın İman Üzerindeki Tehlikesi Gülizar-ı Ehadis...Irkıçılığın İman Üzerindeki Tehlikesi(Ömer Faruk EJDER)
عَنْ جُبَيْرِ بْنِ مُطْعَمٍ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ :
لَيْسَ مِنَّا مَنْ دَعَا إِلَى عَصَبْيَّةٍ ، وَ لَيْسَ مِنَّا مَنْ قَاتَلَ عَلَى عَصَبِيَّةٍ ، وَ لَيْسَ مِنَّا مَنْ مَاتَ عَلَى عَصَبِيَّةٍ .

“Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran bizden değildir; ırkçılık için savaşan bizden değildir; ırkçılık üzere, (asabiye) uğruna ölen bizden değildir.” (Müslim, İmâre, 53, 65; Ebû Dâvûd, Edeb 112; İbn-i Mâce, Fiten 7.)

Rahle-i Edeb...Salikin Allah'a Karşı Edebleri Rahle-i Edeb...Salikin Allah'a Karşı Edebleri(Abdullah Faruki el-Müceddidi (K.S))

ÎMÂNIN ÂDÂBI
a) İbâdet ve Ahlâkın Temeli: Îman
Bütün ibâdetler ve ahlâk kâideleri, îmân ile mânâ kazandığı için, öncelikle sâlik; Allah’ın varlığına, birliğine O’nun noksan sıfatlardan uzak, kemâl sıfatlarla muttasıf olduğuna inanmalıdır. Bu inançtan sonra da îmânını kemâle erdirecek işler yapması gerekir ki, bunlar da ibâdetler ile zâhirî ve bâtınî edeblerdir.

Fıkhın Aydınlığında..Velisiz Nikah Fıkhın Aydınlığında..Velisiz Nikah(Seyfullah KILINÇ)
Soru:
Ailelerinin haberi olmadan bir kadının bir erkekle nikâhlanmaları caiz midir?

Cevap:
Hür ve ergen yani buluğa ermiş ve resmi nikâh yapabilir yaşta olan kızın, bir erkekle evlenmeye karar vermesi ve nikâh akdini velisiz yerine getirmesi aşağıdaki şartlar yerine geldiği takdirde sahihtir:

Silsile-i Farukiye Silsile-i Farukiye(Muhammed MASUM)
Hace Yusuf Hemedanî (k.s.) – IV. BÖLÜM

Hikmetli Sözlerinden Birkaçı
“Bilesin ki, basîret ve yakîn ehline göre ‘canlı’, avunup tesellî olan kişidir. ‘Hayat’ da avunmak ve tesellî olmaktır. Yedi kat gök ve yerin mahlûkatı, tesellî ve huzur bulma konusunun özünde hemfikirdirler. Ancak tesellî olma ve huzur bulma yerleri farklı farklıdır. Herkesin kendi makâm ve durumuna göre bir tesellî yeri vardır. İnsan onun varlığı ile huzur bulur, rahatlar ve sâkinleşir. Onu kaybettiği zaman muzdarip ve huzursuz olur; ama canlı ile hayâtı, tafsilâtıyla ve sûfî tâifesinin târifi üzere tanımak istersen bilesin ki, dünyâ süsleri ile tesellî olup avunan kişinin mutluluğu, bu aldanış sarayı olan dünyanın malını toplamak, biriktirmek, almak ve vermektir. O kişi dünya ile yaşamaktadır, dünya ile canlıdır. Bu durum, Âdemoğlunun hayat derecesi ve konumunun en değersiz, en aşağı seviyesidir. Şüphesiz onlar hayvanlar gibidir, belki daha da sapıktırlar. Hayvanlar gibi yerler ve varacakları yer ateştir.”
* * *

Kitabiyat... Kitabiyat...(Abdurrahman ÇALIŞKAN)

Ömür kısa, menzil uzun, yol zorluklarla mücehhez. Kulluk latif, nusret eşsiz, başarmak en âli maksada müyesser olmaktır…
Hakiki kul seçicidir. En temizi, en güzeli ve vuslata en çabuk erdireni seçmek seçkinliktir. Ey lütfu bol, rahmeti engin Rabbimiz! Biz naçiz kullarını, kurbiyetinle şerefyâb kıldığın seçkin dostlarınla rızıklandır…

Peygambder (s.a.v) Efenidimizin Dilinden Dualar... Peygambder (s.a.v) Efenidimizin Dilinden Dualar...(ÖzlenenRehber)
اَللّٰهُمَّ اهْدِنِى فِيمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنِى فِيمَنْ عَافَيْتَ،
وَتَوَلَّنِى فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لِى فِيمَا أَعْطَيْتَ،
وَقِنِى شَرَّ مَا قَضَيْتَ، إِنَّكَ تَقْضِى وَلَا يُقْضٰى عَلَيْكَ،
وَإِنَّهُ لَا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ، وَلَا يَعِزُّ مَنْ عَادَيْتَ
تَبـَــارَكْــتَ رَبَّـنَــا وَتـعَــالَيْـتَ.
Hasan b. Ali (r.anhuma)’dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) bana dualar öğretti bende onları ….. söylüyorum demiştir. (O dua şöyledir):

Medya Toplum Din Üçgeni Medya Toplum Din Üçgeni(Sema Betül ŞENTÜRK)

İnsan sosyal bir varlıktır. Çevresinde cereyan eden olaylara sadece gözlemci edasıyla bakmayıp aksine yaşananlardan iyi ya da kötü oranda etkilenir. Bu insanı hayvanattan ve nebatattan ayıran farklılıkların başta gelenlerindendir. Bu özelliği ona hayatı sadece kendi çevresiyle sınırlandıramayacak derecede başkalarına ihtiyaç duyma, onlarla diyaloga geçerek hayatı şekillendirme imkânları sunar. İnsanın başta diğer insanlar ve var olan bütün her şeyle olan bu ilişkisi iletişim denilen olgunun belirli özelliklerini taşımaktadır. İletişimin bilinen en temel özelliği sonucunun etkileşime dönüşmesidir.

Gelişen Dünya...Mavi Ekran Hataları-II- Gelişen Dünya...Mavi Ekran Hataları-II-(Erol ŞEN (Moderatör))
Sevgili okurlarımız!
Bir sayı aradan sonra tekrar birlikteyiz. Hepimizin sık sık karşılaştığı bir sorunu faydalı olacağı kanaatiyle ele almaya çalışacağım inşallah.
Bazen format atarken, bazen Windows kurarken ya da bir donanım tanıtımından sonra, bazen de bilgisayarı kullanırken ekran birden mavi olur ve sistem kilitlenir ya da başka bir tabirle donar kalır ve hiç bir şey yapamayız, karşılıklı ekranla bakışır dururuz. Bu esnada hiçbir şey çalışmaz; ne klavye ne de mouse… Bazılarımız, eyvah bilgisayarım çöktü diye telaşa kapılır; ancak telaşa kapılmaya hiç gerek yoktur. Bu durumda ya resetlemek suretiyle ya da power düğmesinden basılı tutarak kapatmak suretiyle kurtuluruz. Ama asıl önemli olan ekranda çıkan hata kodlarıdır. İşte bunlara göre sorunu tespit edip giderebiliriz. Bu durum donanımsal ve yazılımsal bir sorunun olduğunun ipuçlarını verir. Bunlar nelerdir, nasıl giderilir neler yapılmalı işte bunları öğrenmeye çalışacağız…

Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 166 Toplam : 1959309                   Moderatör : Erol ŞEN |