Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Fıkıh Köşesi | Soru ve Cevap Detayı

Tarih   : 19.03.2009 21:46:01
Yazan  : selman KORKUT
Soru No : 36

Soru   :
cuma namazı hususunda bilgi verebilir misiniz? cemaatle kılınan cuma namazının farzından sonraki 10 rekâtlık kısım ne namazıdır? öğle namazı olarak mı oluyor? farzdan önceki namaza ne diye niyet etmemiz gerekiyor? cuma namazının bütün rekâtlarını teker teker yazabilir misiniz? nasıl niyet etmemiz gerekiyor? bir de bazı kimseler cuma namazının farzını kılınca gidiyor. bu neden oluyor, açıklaması nedir?

Cevap Tarihi : 04.10.2006
Cevap :
Cuma Namazının Kılınış Sırası

1. Cuma namazının 4 rekâtlık ilk sünneti ki, kılınış şekli öğle namazının ilk sünnetiyle aynıdır. Niyet ederken “Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya…” diye niyet edilir.

2. İmam hutbe okur.

3. Cumanın 2 rekât farzı (imamla birlikte cemaat hâlinde eda edilir.) Niyet ederken (Cuma namazının farzını kılmaya; uydum hazır olan imama) denilir.

4. Cuma namazının 4 rekâtlık son sünneti ki, kılınış şekli yine öğle namazının ilk sünnetiyle aynıdır. Niyet ederken ; (Cuma namazının son sünnetini kılmaya ) diye niyet edilir.

5. 4 rekâtlık Zuhr-i Âhir (son öğle) namazı. Bunun da kılınış şekli yine öğle namazının ilk sünnetinin kılınışı gibidir. Yalnızca niyet ederken ; Zuhr-i âhiri kılmaya; diye niyet edilir.

6. 2 rekâtlık son sünnet ki, kılınış şekli öğle namazının son sünneti gibidir. Niyet ederken “Vaktin son sünnetini kılmaya; diye niyet edilir.

Sadece Cuma namazının farzını kılıp camiden çıkmak, kişilerin niyetiyle alakalıdır. Çıkan kişi ya yalnızca Cuma namazı için gelmiştir ki, beş vakit namazı kılmıyordur. Ya da beş vakit namazı kıldığı halde abdest sıkışması, hastalık vs. gibi özürler sebebiyle çıkıyordur. İkinci sebepten dolayı dışarı çıkan kişi sünnetleri ve zuhr-i âhiri daha sonra da kılabilir. Bunları camide kılması evlâdır, ama özürden dolayı camide kılamamışsa ikindi ezanına kadar evde veya başka bir yerde de kılabilir. Sadece Cuma namazlarını kılıp beş vakit namazı terk eden ise günahkârdır. Kılmadığı beş vakit namazdan dolayı azaba duçar olur. Bununla birlikte kıldığı Cuma namazlarının mükâfatını alır. (Daha geniş bilgi için el-İhtiyâr, Kudûrî, Nûr’ul-Îzâh gibi fıkıh kitaplarına veya İslâm ilmihallerine bakılabilir.)Fıkıh Soruları Ana Sayfası
Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 146 Toplam : 1959289                   Moderatör : Erol ŞEN |