Bugüne ait herhangi bir kay?t bulunamad?.

Fıkıh Köşesi | Soru ve Cevap Detayı

Tarih   : 19.03.2009 21:11:42
Yazan  : erol şen okurumuz adına
Soru No : 550

Soru   :
hocam ben 40 yaşında mide ağrısı ve migrenden dolayı hiç oruç tutamıyorum. bunun için her yıl parasını vermem mi gerekiyor? ne kadar vermem lazım? eğer verirsem kocası ölmüş amcamın kızına verebilir miyim? cevaplandırırsanız çok sevinirim.

Cevap Tarihi : 21.11.2007 17:06:09
Cevap : 1- Oruç tutmakla hastalanacağı ve endişe verici bir hâl alacağı ya tecrübeyle ya da dalında uzman Müslüman bir doktorun haber vermesiyle belirle¬nirse, o takdirde oruç tutmayabilir. İleride iyileşince kaza etmesi gerekir.

Şayet hastalığın ileride iyileşme ümidi yoksa bu takdirde şayet, malî imkânları elveriyorsa tutamadıkları her gün için bir fidye verirler.

İleride tutma imkânları olmadığı için tutamadıkları günleri kaza etmeleri artık söz ko¬nusu değildir.

İyileşmesi umulmayan hastalıktan dolayı fidye verip oruç tut¬mayan kimse sonraları iyileşirse, tutamadığı günler sayı¬sınca kaza etmesi gerekir. Daha önce verdiği fidye kâfi sayılmaz.

2- Fidye, fakir bir kimseyi sabah ve akşam doyuracak olan bir günlük yiyecektir. Bu, bir fitre sadakasına eşittir. Fitre sadakasını miktarı ise her diyanet tarafından belirlenmektedir.

Üzerinde fidye borcu olan bir kimse, bunu hayattayken ödeyemezse malından verilmesi üzere vasiyet etmesi gerekir. Bu şekilde fidye verilmesini vasiyet edip ölürse, malının üçte birinden fidye verilir.

Vasiyet etmeden ölürse, mirasçıları malından fidye verip vermemekte serbesttir.

3- Fidyenizi ölmüş amcanızın kızına verebilirsiniz.Fıkıh Soruları Ana Sayfası
Ziyaretçi Sayacı | Bugün : 146 Toplam : 1959289                   Moderatör : Erol ŞEN |